Dodo Synger Benny Andersen

20. februar 2027 - 18:00

Kan Svante være en kvinde ?

Det spørgsmål og andre observationer om kvindelige Svanter´s genvordigheder, kan du får svar på, når du er til koncert med Dodo og hendes fortolkninger af Benny Andersens “Svantes viser”.

I 2009 stødte Dodo ind I Benny Andersen I forbindelse med et projekt for Unicef, hvor Benny og Dodo optrådte sammen.

Efter utallige opfordringer og en længere proces, udkom i 2011, det første soloudspil fra Dodo i form af CD-en ”DodoBennyBossa”. Dodo var faldet pladask for Svante visernes humoristiske sortsyn, som musikalsk talte helt naturligt, ind i Bossanovaens melankolske og jazzede tone.

Siden har hun, ind imellem sit arbejde med Dodo & the Dodos, optrådt med et udvalg af de klassiske Svante viser fra hendes første lunt svingene solo CD.

Det bliver en aften i bossanovaens tegn, i Benny Andersens tegn og i kvindelige Svanters tegn!

Dodo følge af : Jeppe Holst (guitar), Jens Rud ( bas, percussion ),

BESTIL BILLET HER

Alle arrangementer på Spillestedet Blokhus afholder på Restaurant Nordstjernen